Besler Gıda’ya Sürdürülebilir İş Ödülü

23 Aralık 2015

Besler Gıda, Yeşil İş Zirvesi 2015 Sürdürülebilir İş Ödülleri Yarışması’nda, Su Yönetimi kategorisinde birinci oldu.

Besler Gıda, Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından düzenlenen Yeşil İş Zirvesi 2015 Sürdürülebilir İş Ödülleri Yarışması’nda, Su Yönetimi kategorisinde Türkiye’nin önde gelen sanayi şirketlerini geride bırakarak birinci oldu.

İstanbul Pendik tesislerinde  “Geleceğe Yatırım: Su” projesi ile birim üretim başına tüketilen su miktarını yarı yarıya azaltan Besler Gıda, yeni sürdürülebilir su kaynaklarının temin edilmesiyle gelecekteki üretimin sürekliliğini sağladı.

Yapılan pek çok çalışma sonrasında proje başlangıcından bu yana toplamda 300.000 m3 su tasarrufu sağlandı. Bu rakam 3 milyon kişinin bir günlük su tüketimine denk geliyor. Su yönetimi konusunda gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarla 2.8 milyon kW enerji tasarrufu sağlayan Besler Gıda, bu tasarrufla yaklaşık olarak 1.767 ton CO2 salınımını engelledi. Bu da yaklaşık 5.300 yetişkin ağacın çevreye katkısına denk geliyor.

Sürdürülebilirlik Akademisi ödülleri, sürdürülebilir iş modellerinin gelişmesi ve yaygınlaştırılmasına gönül veren ve örnek teşkil eden adımlar atan iş liderlerine şu 8 kategoride veriliyor:

► Karbon ve Enerji Yönetimi

► Su Yönetimi

► Sosyal Etki

► Sürdürülebilirlik

► İletişimi

► İşbirliği

Tedarik Zinciri Yönetimi

► Atık Yönetimi

► Çeşitlilik ve Dâhil Etme